Presupun ca substanta este in stare gazoasa si se afla in conditii normale
stim ca nr.moli = m/M = V/Vm , unde
m = masa de substanta
M = masa moleculara
V = volumul substantei gazoase
Vm = volumul molar = 22,4 L/mol
Vgaz = 8 cm3 = 0,08 L
=> nr.moli = V/Vm = 0,08/22,4 = 3,57x10 la -3 moli