Răspuns :
Răspuns: m₁ = 19,5 g - fier
m₂ = 6,75 g - aluminiu
Explicație:
Ce stim :
ρ = m/V ρ Al = 2,7 g /cm³ ρ Fe = 7,8 g /cm³ [ din tabelul cu densitati ]
V = m/ρ
V₁ = V₂
m₁/ρ₁ = m₂/ρ₂ < => m₁ / m₂ = ρ₁ / ρ ₂
[ aplicam proprietatile proportiilor a / b = c /d <=> (a - b) / b = (c -d) / d ]
(m₁ - m₂) / m₂ = ρ₁ - ρ₂ / ρ₂
[ inlocuim valorile cunoscute ]
12,75 / m₂ = ( 7,8 - 2,7) / 2,7 = 1,889
m₂ = 12,75 : 1,889 = 6,75 g aluminiu
m₁ = 6,75 + 12,75 = 19,5 g fier
[ proba : calculam volumul fiecarei piese :
V = m : ρ
V₁ = 19,5 g : 7,8 g/cm³ = 2,5 cm³
V₂ = 6,75 g : 2,7 g /cm³ = 2,5 cm³ V₁ = V₂ ]
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!