Răspuns :
Răspuns:
d) 48 000 lei
Explicație pas cu pas:
a), b), c) date insuficiente
d) Un bilet la circ costă 30 lei. Arena are capacitatea de 2 000 locuri, însă doar 80% din ele sunt ocupate
[tex]2000 \cdot 80 \% \cdot 30 = 2000 \cdot \frac{80}{100} \cdot 30 = 20 \cdot 80 \cdot 30 = \bf 48000 \: lei[/tex]
locuri ocupate: 2000 × 80% = 1 600 locuri
preț bilet: 30 lei
suma încasată pentru un spectacol:
1 600 × 30 = 48 000 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!