👤

Ce cantitate de etanol de concentratie 16% se formează din 162 kg de amidon dacă procesele de hidroliză și de fermentație de cu un randament Global de 80%?
Raspuns:
575 kg
460 kg
920 kg
230 kg
1000 kg​.


Răspuns :

Răspuns:

miu,amidon=162g/mol=162kg/kmol

niu= m/miu= 162kg/162kg/kmol=1kmol

(C8H10O5)n+nH2O----> nC6H12O6

C6H12O6----> 2C2H6O+ 2CO2

1kmol amidon....1kmol glucoza......2kmol alcool   daca randamentul este 100%

la randament mai mic,  niu,practic= 80/100x2kmol=1,6kmol alcool

miu,alcool= 46kg/kmol

m=md= 1,6x46kg= 73,6kg alcool

c= mdx100/ms---> ms= 73,6x100/16kg=460kg solutie de alcool

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari