👤

un produs costa 1000 lei . calculați prețul produsului după o scumpire de 15%
,va rog repede!!​


Răspuns :

Răspuns: 1150 lei → pretul produsului dupa o scumpire cu 15%

Explicație pas cu pas:

1000 lei  + 15% · 1000 lei =

1000 lei  + 15 : 100 · 1000 lei =

1000 lei  +150 lei = 1150 lei → pretul produsului dupa o scumpire cu 15%

Răspuns:

100%+15%=115%

100%..................1000lei

115%........................x

-------------------------------------

x=115×1000:100=1150 lei prețul produsului după scumpire