Răspuns :
Explicație pas cu pas:
L = 5 m = 50 dm
l = 50 cm = 5 dm
h = 75 cm = 7,5 dm
volum roabă: 60 dm³
volum șanț: L×l×h = 50×5×7,5 = 1875 dm³
nr. necesar de roabe de pământ:
[tex]\frac{V_{sant}}{V_{roaba}} = \frac{1875}{60} = \frac{125}{4} = 31.25 \\ [/tex]
Răspuns:
L=5m=500cm
l=50cm
h=75cm
V=L×l×h
V=500×50×75=>V=1875000=>V=1875dm³
1875:60=31 roabe si un rest de 15dm³ ≈ 32 roabe
180
--------
==75
==60
-------------
==15
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!