👤

se amesteca 50 g sare cu 250g soluție de sare de concentrație 20 calculați concentrația soluției obținute​ cu regula de trei simplă

Răspuns :

0,2×250=50g pure, c=md final×100/ms

md=50+50=100g sare pure

ms=50+250=300

daca in 300 g sol..............100 g sare pure

in 100.......................c=33,33%

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari