Răspuns: 1,090 kg motorina
Explicație:
Caldura preluata de apa pentru a se incalzi este
Q = mcΔt
m = masa de apa = 300 kg
c = caldura specifica a apei 4180 J /kg °
Δt = t₂ - t₁ = 60° - 20° = 40°C
Q = 300 kg x 4180 J /kg° x 40° = 50 160 000 J = 50160 kJ
aceasta caldura este produsa de arderea a 50160 kJ : 46000 kJ/kg= 1,090 kg motorina