👤

ce concentrație molara au 700g Na2So4 în 15 L soluție


Răspuns :

Răspuns:

MNa2SO4 =2×23+32+4×16=142g/mol

n=m/M=700/142=4,9 moli

CM=n/Vs=4,9/15=calculează

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari