👤

Se amestecă 150 kg soluţie de concentraţie 20% cu 175 kg soluţie de concentraţie 5% şi 200 g apă.

Determină concentraţia procentuală a soluţiei obţinute.​


Răspuns :

200g=0,2kg

[tex]md1 = \frac{150 \times 20}{100} = 30kg[/tex]

[tex]md2 = \frac{175 \times 5}{100} = 8.75kg[/tex]

md final = 30+8,75=38,75 kg

ms final = 150+175+0,2=325,2kg

[tex]c\%final = \frac{38.75}{325.2} \times 100 = 11.91[/tex]