👤

6. 14 Kg de ardei costa 42 de lei . Cât costă 5 kg de ardei ​

Răspuns :

42:14=3lei costa un kg
3•5=15 lei costa 5kg

Răspuns:

15

Explicație pas cu pas:

42:14=3 lei (unu singur)

5*3=15 (5kg de ardei)