Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
9.
481g Li2 CO3------?moli
n= m : M
MLi2CO3= 2.7 + 12 + 3.16=74-----> 74g/moli
n= 481g : 74g/moli= 6,5 moli Li2CO3
10.
MLi2CO3= 14 + 12 + 48=74--------> 74g/moli
74g Li2CO3-------------------14g Li
xg----------------------------------168 g Li
x= 74 . 168 : 14= 888g Li2CO3
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!