Răspuns :
Răspuns:
MLi2CO3=2×7+12+3×16=74g/mol
74gLi2CO3.........48gO
592g Li2CO3.......xgO
x=591×48/74=calculează
n=m/M
m=nxM=5×74=calculează.
Răspuns:
Explicație:
6.
M Li2CO3= 2.14 + 12 + 3.16= 74-----> 74g/moli
74g Li2CO3---------------------48 g O
592g-------------------------------x
x= 592 . 48 : 74=384g O
7.
m= n . M
M Li2 CO3= 74g/moli
m= 5moli . 74g/moli= 370g Li2 CO3
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!