👤

Rog seriozitate maxima la acest exercitiu!

Rog Seriozitate Maxima La Acest Exercitiu class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

73 kg sol. HCl , c= 50%

react. cu Zn

a. ec

b. g,moli Zn

c. VH2

-se afla md de HCl

md= c . ms : 100

md= 50 . 73 : 100= 36,5 kgHCl

-se afla cantit. de Zn

xkg        36,5kg                  ykg

Zn     +    2HCl     = ZnCl2 + H2

65kg       2.36,5kg               2kg

x= 65 . 36,5 : 73= 32,5kg Zn

n= 32,4kg : 65kg/kmoli =0,5kmoli Zn

-se afla VH2

y= 36,5 . 2 : 73= 1kg H

n= 1kg : 2kg/kmol  = 0,5 kmoli

VH2= 1kmol .22,4 m³/kmol  =  22,4 m³

  0       +1         +2           0

Zn +  2HCl=  ZnCl2 + H2

 0                   +2

Zn -2e-----> Zn

+1                 0

2H +2e----->2 H

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari