La bornele unui circuit serie ( R=20Ω, L=0,5H, C=5μF ) se aplica o tensiune sinusoidala cu valoarea efectiva U=24V si frecventa 50 Hz. Calculati: a) diagrama fazoriala a tensiunilor; b) intensitatea curentului prin circuit; c) frecventa de rezonanta si factorul de calitate al circuitului; d) puterea activa,aparenta,reactiva.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!