Răspuns :
a.
Convergenta unei lentile este inversul distantei focale, si se masoara in dioptrii:
[tex]C_1 = \frac{1}{f_1} = \frac{1}{40cm} = \frac{1}{0,4m} = 2,5\hspace{1mm}dioptrii\\(1dioptrie = 1m^{-1})[/tex]
b.
Aplicam urmatoarea formula pentru marirea transversala a lentilei, notata cu M sau cu β:
[tex]M = \frac{f_1}{f_1-d} \implies d = f_1 - \frac{f_1}{M}\\M = -1 \implies\\d = 2f_1\\d = 80cm[/tex]
Deoarece imaginea este obtinuta pe un ecran, inseamna ca ea este reala (nu virtuala), de aceea ea va fi inversata (M = -1), iar distanta la care se afla obiectul de ecran este in acest caz dublul distantei focale.
c.
Am atasat reprezentarea grafica a formarii imaginii obiectului prin lentila convergenta.
d.
Lentilele divergente au distanta focala negativa. Convergenta unui sistem de mai multe lentile este suma convergentelor individuale:
[tex]C = \sum C_i = \sum \frac{1}{f_i} \implies\\C = \frac{1}{f_1} + \frac{1}{f_2} + \frac{1}{f_2}\\f_1 = 40cm = 0,4m\\f_2 = -25cm = -0,25m\\\implies\\C = \frac{1}{0,4} + \frac{2}{-0,25} = 2,5 - 8 = -5,5\\f_{sistem} = \frac{1}{C} \approx -18cm[/tex]
Am obtinut valori negative, ceea ce inseamna ca sistemul format din prima lentila (convergenta) si celelalte doua lentile (divergente) este divergent.
____________
O alta problema cu lentila divergenta:
https://brainly.ro/tema/1680972
#BAC2022 #SPJ4

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!