Răspuns :
a.
Convergenta unei lentile este inversul distantei focale si se masoara in dioptrii:
[tex]C = \frac{1}{f} = \frac{1}{12cm} = \frac{1}{0,12m} \approx 8,33\hspace{1mm}dioptrii\\(1\hspace{1mm}dioptrie = 1\hspace{1mm}m^{-1})[/tex]
b.
Marirea liniara transversala, notata cu M sau cu β, este raportul dintre inaltimea imaginii literei privite prin oglinda si inaltimea originala a literei:
[tex]M = \frac{h_2}{h_1} = \frac{8mm}{4mm} = 2[/tex]
c.
Scriem cealalta formula pentru marirea liniara transversala:
[tex]M = \frac{f}{f-d} = 2 \implies\\d = f - \frac{f}{2} = \frac{f}{2} \implies\\d = 6\hspace{1mm}cm[/tex]
Deoarece distanta d este mai mica decat distanta focala f, imaginea literei este dreapta, virtuala si mai mare decat litera reala. (vezi si figura atasata).
d.
Convergenta lentilelor se bazeaza pe fenomenul de refractie, materialul din care sunt confectionate lentilele avand un indice de refractie mai mare decat mediul ambient. Daca se scufunda lentila intr-un lichid cu acelasi indice de refractie, adica n' = n = 1,6, fenomenul de convergenta dispare.
___________________
O alta problema cu distanta focala: https://brainly.ro/tema/2591752
#BAC2022 #SPJ4

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!