Răspuns:
Explicație:
1mol Fe(NO3)2 -------------------6,022.10²³molecule
xmoli-------------------------------------18,066.10²³molecule
x= 18,066 .10²³ : 6,022. 10²³ = 3moli Fe(NO3)2
m= n . M
M = 56 + 2.14 + 6.16= 180 --------> 180 g/moli
m= 3moli . 180 g/moli= 540 g Fe(NO3)2