Răspuns :
Problema este destul de vaga si nu se dau valori numerice, dar sa incercam sa facem o simulare cu valori gasite pe internet pentru data de astazi, 6 iunie 2022:
- bec de p1 = 10W: x1 = 18 RON
- bec de p2 = 20W: x2 = 29 RON
- pret unitar energie electrica: X = 1,5 RON / kWh
Consideram ca becul de 10 W functioneaza un timp Δt, pe care va trebui sa-l aflam. Calculam pretul energiei electrice consumate de becul de 10 W, cat si de becul de 20 W in timpul Δt si punem conditia ca diferenta celor doua preturi sa fie egala cu pretul unui bec de 10 W:
E1 = p1 * Δt
E2 = p2 * Δt
E2 * X - E1 * X = x1
=>
(p2 - p1) * Δt * X = x1
Δt = x1 / [X * (p2 - p1)]
Numeric, transformam intai W in kW, ca sa simplificam calculul:
p1 = 10 W = 0,01 kW
p2 = 20 W = 0,02 kW
Δt = 18 / (1,5 * 0,01) = 1200 h
______________
O alta problema cu consum de energie electrica: https://brainly.ro/tema/4224917
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!