👤

Rezolvă următoarele probleme:
1)Determină masa de potasiu care se găsește în 414 g carbonat de potasiu. 2) Determină masa de cupru care se găsește în 4 moli sulfat de cupru (II). Va rog ajutați ma.


Răspuns :

Răspuns:

1)

K2CO3

MK2CO3 =2×39+12+3×16=138g/mol

138g K2CO3.........78gK

414g K2CO3..........xgK

x=414×78/138=calculează

2.

CuSO4

MCuSO4=64+32+4×16=160g/mol

m=nxM=4×160=640g

160g CuSO4........64gCu

640g CuSO4.........xg Cu

x=640×64/160=calculează

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari