Răspuns :
Răspuns:
17:5=3,4metri de sfoara pt fiecare costum
3,4x11=37,4m de sfoara pt cele 11 costume
Răspuns:
cati m de strofa sunt necesari pentru un costum?
17m:5= 3,4 m (de stofa)
câți metri de stofa sunt necesari pentru 11 costume?
3,4m × 11= 37,4 m ( de stofa)
17m....5 costume
xm....11 costume
x = 17 × 11/5
x = 187/5
x = 37,4 m de stofa
sper că ai înțeles! succes in continuare!!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!