Câți moli de fosfit de Ca ( Calciu ) cântăresc 834 g ?

Răspuns:
Ca3(PO4)2 (fosfit de calciu)
masa = 834g
n=masa/M
mA(x)= masa atomica a lui x
M(Ca3(PO4)2)=3*mA(Ca)+2*(mA(P)+4*mA(O))=> 3*40+2*(30+4*16)=>
120+2*94=120+188=308
n=834/308=2,70 moli
Explicație: