👤

mCa(OH)=hidroxid de calcium var stins
Miu H³PO⁴ = 3 moli
miu = m supra M rezulta mH³PO⁴
M H³PO⁴ =

în M H³PO⁴ ............4 *16 g O

în mH³PO⁴.............x

x = g O

M=Ca(OH)² =..........g/moli

În M Ca (OH)²..........2*16g O

în d ...........xg O

Ungent si mulțumesc mult​


Răspuns :

Răspuns:

M=H3PO4=3x1+31+4x16=98g/mol

m=nxM=3x98=294g H3PO4

98g H3PO4...............64gO

294g H3PO4..............xgO

x=294x64/98=192gO

MCa(OH)2=40+2x16+2x1=74g/mol

m=nxM=3x74=222gCa(OH)3

74g Ca(OH)2................32gO

222g Ca(OH)2................xgO

x=222x32/74=96gO

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari