Ma poate ajuta cineva cu rezolvarea acestei probleme? Multumesc.

Răspuns:
62 litri
Explicație pas cu pas:
42-21=21 (rosu)
31-21=10 (verde)
41-10=31 (albastru)
21+10+31=62 (total)
Răspuns:
42:2=21
21+g v=31=>10
ga+10=41=>31
21+31+10=62
Explicație pas cu pas:
Dacă 2 găleți roșii = 42 înseamnă ca
42:2 =21(o găleată roșie)
atunci înseamnă că
dc. 21+găleata verde =31
găleata verde=>31-21=10
acum,daca găleata albastra+10=41
găleata albastra=>41-10=31
acum găleata albastra+rosie+verde =
acum găleata albastra+rosie+verde =31+21+10=62 litri