👤

Un tren accelerat se misca cu viteza 27,7 m/s. Calculeaza distanta parcursa de tren in 3 ore si 14 min. ​

Răspuns :

Răspuns:  distanta = 322 428 m = 322,428 km

Explicație:  

viteza = distanta : Timp

stim viteza si timpul, se cere distanta parcursa

distanța = viteza x timp

trebuie sa le exprimam in unitati de masura compatibile

     viteza = 27,7 m /s

     t = 3 ore si 14 min = 3 x 3600 + 14 x 60 = 10800 s + 840 s = 11640 s

d = tv = 11640 s x 27,7 m/s = 322428 m = 322,428 km

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari