ajutor vă rog mult am pentru mâine la fizică primesc notă pentru încheierea mediei vă rog mult să mă ajutați să fie corect

Răspuns:
Explicație:
Folosim formula de la legea lui Ohm.
U=R·I=40·0,5=20 V
U=20 V