Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
ms =80g sol.
c= 9,4%
md
moli H2O
c= md.100 : ms
md= c . ms :100
md= 9,4 . 80 : 100 = 7,52 g Cu(NO3)2
ms= md + mapa
mapa= 80 - 7,52 = 72,48g H2O
n= m : M
n= 72,48 g : 18g/mol = 4,0266 moli H2O
Răspuns:
ms=80g
C=9,4%
md=Cxms/100=9,4×89/100=7,52g
mapa=80-7,52=72,48g
MH2O =2×1+16=18g/mol
n=m/M=72,48/18=4,0267moli H2O
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!