👤

Un obiect se scumpeste cu 10% din pret, iar după un timp se scumpeste cu 10% din noul pret. Dues in total obiectul s-a scumpit cu p% din pret, valoarea lui p este​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Un obiect se scumpește cu 10% din pret:

p% = 19%

[tex]x + \frac{10}{100}x = \frac{110x + 10x}{100} = \frac{110x}{100} \\ = \frac{11x}{10}[/tex]

după un timp se scumpește cu 10% din noul preț:

p% = 10%

[tex]\frac{11x}{10} + \frac{10}{100} \times\frac{11x}{10} = \frac{11x}{10} + \frac{11x}{100} \\ = \frac{110x + 11x}{100} = \frac{121x}{100}[/tex]

=> în total obiectul s-a scumpit cu p% = 21%

valoarea lui p = 21