Răspuns :
Răspuns:
R:1020kg/m³
Explicație pas cu pas:
Ioana umple cu apa de mare un pahar
cu volumul interior de 250 cm³
Masa apei din pahar este de 255g.
masa=V×densutatea
calculează densitatea apei de mare. exprima rezultatul in kg/m³
0,255kg=250×10-⁶m³×dens /×10³
255kg=250×10-³m³×dens./:5
51kg=50×10-³×dens
dens=51×10³/50kg/m³
dens =51×100×10/50kg/m³
dens=51×20kg/m³=1020kg/m³
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!