Răspuns:
1.
Al(OH)3
r.a. Al: O : H=1:3:3
r.m. Al: O: H=27:3:3=9:1:1
SO2
r. a. S:O 1:2
r.m. S: O=32:32=1:1
2.
MFe2O3=2×56+3×16=calculează
MH2CO3 =2×1+12+3×16=calculează
3.
MKNO3 =39+14+3×16=101g/mol
101g KNO3.......39g K......14gN......48gO
100g KNO3........x%K.........y%N........z%O
x=100×39/101=calculează
y=100×14/101=calculează
z=100×48/101=calculează