Răspuns:
Explicație:
6 g S react. cu O2
impuritati=30%
masa SO2
p= 70% [100-30=70]
p=mp .100 : mi
mp = p . mi : 100
mp= 70 . 6 : 100 = 4,2gS pur
4,2g xg
S + O2= SO2
32g 64g
MSO2= 32 + 2.16=64----> 64g/moli
x= 4,2 . 64 : 32= 8,4 g SO2
n= 8,4g : 64g/moli= 0,13125 moli SO2