👤

Va rog , ajutor , după ceva timp după răspuns voi da coroana

Va Rog Ajutor După Ceva Timp După Răspuns Voi Da Coroana class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Rezolvare cu justificări:

1)   Câți lei costă 1 kg, dacă 5 kg costă 285 lei?

  285 : 5 = 57 lei costă 1 kg

2)  Câți lei costă 3 kg de același fel?

3 x 57 lei = 171 lei costă 3 kg

Răspuns:   171 lei