Va rog , ajutor , după ceva timp după răspuns voi da coroana

Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Rezolvare cu justificări:
1) Câți lei costă 1 kg, dacă 5 kg costă 285 lei?
285 : 5 = 57 lei costă 1 kg
2) Câți lei costă 3 kg de același fel?
3 x 57 lei = 171 lei costă 3 kg
Răspuns: 171 lei