👤

Un iaurt cu cereale costă 2 lei şi 50 de bani. Laura şi Eva consumă zilnic câte un iaurt. Mama lor cumpără atâtea iaurturi cât să le ajungă timp de o săptămână. a) Ce sumă trebuie să plătească? b) Găsește trei variante pentru a plăti cu monede și bancnote.

dau coroana ​


Răspuns :

a) 2lei și 50 bani ×2=5 lei(pe zi)

5 lei ×7=35 lei (pe săptămână)

b) 1. 2×50bani+4×1leu=5lei

2. 2×5bani+4×10bani+50bani+4×1leu=5lei

3. 10×5bani+5×10bani+3×1leu+2×50bani=5lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari