👤

Hexanul cu masa 430g a fost supus reacției de dehidrogenare. Calculați masa benzenului.

Răspuns :

Răspuns:

MC6H14=6x16+1x14=110g/mol

MC6H12=6x16+1x12=108g/mol

110g......................108g

C6H14 → H2 + C6H12

430g........................xg

x=430x108/110=calculeaza

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari