50 puncte + coroana!!

Răspuns: P = 400 Pa
Explicație:
Presiunea hidrostatica ( cea exercitata de un lichid) este :
P = ρgh [ densitate x acceleratie gravitationala x inaltime ]
inaltimea lichidului din vas este h = Volum : suprafata ,
V = 50 cm³ : 10 cm² = 5 cm
ρ = 0,8 g /cm³ = 800 kg /m³
g = 9,8 N/kg ≈ 10 N/kg
h = 5 cm = 0,05 m
P = ρgh = 800 kg /m³ x 10 N/kg x 0,05 m = 400 N / m² = 400 Pa