Circuitul electric a carui schema este ilustrata in figura alaturata
contine o baterie cu t.e.m, E si rezistenta interna r = 10 si trei
rezistoare avand rezistentele electrice R1 = 20 ohmi, R2 = 60 ohmi si R3 = 59 ohmi. Cunoscand ca intensitatea curentului prin sursa este I = 2 A,
determinati:
a. rezistenta echivalenta a gruparii de rezistoare;
b. tensiunea electromotoare E a sursei;
c. tensiunea electrica dintre punctele M si N;
d. tensiunea electrica la bornele sursei.
