👤

În câte grame de acid sulfuric se găsesc 320 g Sulf. VĂ ROG ajut aţi-mă în maxim 20 de minute am nevoie vă rog cât mai repede!!!​

Răspuns :

Răspuns:

Mh2so4= 2+32+16*4=98g/mol

98g h2so4........32g S

xg h2so4......320g S

x=(320*98)/32=980g h2so4

Răspuns:

MH2SO4= 2+32+16X4=98g/mol

98g H2SO4.........32g S

xg H2SO4..........320g S

x=320X98/32=980g H2SO4

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari