👤

un obiect se ieftineste cu 30% prețul devenind 420 lei ,aglati prețului initial!Va rog ,vr toată rezolvarea​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

p% = 30%

prețul final = 420 lei

prețul inițial = x

x - x•30% = 420

[tex]x - \frac{30x}{100} = 420 \\ \frac{100x - 30x}{100} = 420 \\ 70x = 420 \times 100 \\ x = \frac{420 \times 100}{70} = > x = 600 [/tex]

prețul inițial = 600 lei