Răspuns:
HClO3 + 3 MnO2 + 7 KOH → KCl + 3 K2MnO4 + 4 H2O
3 MnIV - 6 e- → 3 MnVI (oxidare) agent reducator
ClV + 6 e- → Cl-I (reducere) agent oxidant
100g K2MNO4..............90g pur
21,276g K2MNO4.............xg pur
x=21,279x90/100=19.1484g K2MnO4
MK2MnO4=2x39+55+4x16=197g/mol
MHClO3=1+35,5 + 3x16=84,5g/mol
MMnO2=55+2x16=87g/mol
MKOH=39+16+1=56g/mol
84,5g.......3x87g.........7x56g..............3x197g
HClO3 + 3 MnO2 + 7 KOH → KCl + 3 K2MnO4 + 4 H2O
xg................yg............zg.........................19.1484g
x=19,1484x84,5/3x197=calculeaza
y=19,1484x3x87/3x197=calculeaza
z=19,1484x7x56/3x197=calculeaza
Explicație: