Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
4 moli O2
react. cu C
g,moli CO
4moli xmoli
2 C + O2 = 2 CO
1mol 2moli
x=4 .2 = 8moli CO
m= n .M
MCO= 12 + 16=28-----> 28g/moli
m= 8moli . 28g/moli=224 g CO
Răspuns:
1mol......... 2moli
2 C + O2 → 2 CO
4moli ...........xmoli
x=4 x2/1== 8moli CO
calculam in grame
MO2=2x16=32g/mol
MCO= 12 + 16=28g/moli
m= n x M=4x32=128g O2
32g..........2x28g
2 C + O2 → 2 CO
128g...........yg
y=128x2x28/32=224gCO
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!