👤

1. Densitatea apei de mare este 1026 kg/m³. Care este presiunea datorată apei de mare la o adâncime de 10 m?​

Răspuns :

Răspuns: P = 102 600 Pa

Explicație:

presiunea datorata apei se numeste presiune hidrostatica. Se masoara in Pascal [ Pa = N/m²]

P = ρgh

      ρ = densitatea lichidului = 1026 kg /m³

      g = acceleratia gravitationala = 9,8 N/kg ≈ 10 N/kg

      h = grosimea stratului de lichid de deasupra punctului unde se face determinarea, in  cazul de fata adancimea = 10 m

P = 1026 kg /m³ x 10 N/kg x 10 m = 102 600 N/m² = 102 600 Pa

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari