cu rezolvarile complete va rog

Răspuns: A) c
B)1,25 mil secunde
C)5300
Explicație:
A) Inaltimea eeste exprimata in centimetri (cm)
B) [tex]t=\frac{d}{v}[/tex], deci, in cazul nostru, stim distanta d=5 cm si viteza v=40 cm/s.
Deci: [tex]t=\frac{5 cm}{40 cm/s}[/tex]. Dupa substituirea valorilor numerice, vom obtine ca t=0.125s, iar in mili secunde, t=1,24 ms
C)Formula densitatii: ρ=[tex]\frac{m}{v}[/tex]. Stiind densitatea cat si volumul, inlocuind, vom obtine ca [tex]1060 kg/m^{3} = \frac{m}{5}[/tex]. m=1060kg/m[tex]^{3}[/tex]x5
m=5300