👤

10 Pentru a hrăni tigrii timp de patru săptămâni, la o grădină zoologică au fost necesare 500 kg de carne. Din această cantitate, în prima săptămână s-au consumat 116 kg, iar în următoarele două săptămâni s-au consumat, în total, cu 128 kg mai mult față de prima săptămână. Câte kilograme de carne au rămas pentru hrana tigrilor în ultima săptămână?​

Răspuns :

Răspuns:

Au mai rămas 140kg de carne

Explicație pas cu pas:

500kg - 116kg = 384kg.

128kg + 116kg = 244kg.

384kg - 244kg = 140kg.

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

timp de patru săptămâni 500 kg de carne

în prima săptămână s-au consumat 116 kg

în următoarele două săptămâni s-au consumat, în total, cu 128 kg mai mult față de prima săptămână 116 kg + 128 kg = 244 kg

Câte kilograme de carne au rămas pentru hrana tigrilor în ultima săptămână?​

500 kg - (116 kg + 244 kg) = 500 kg - 360 kg = 140 kg

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari