👤

Un robot şi o minge costă împreună 86 de lei. Robotul este cu 62 de lei ma scump decât mingea. Cât costă fiecare obiect? ​

Răspuns :

Răspuns:

R+M=86

R=M+62

2M+62=86

2M=86-62

2M=24

M=24/2

M=12

R=12+62

R=74

R = robot

M = minge

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

robot  ______+ 62

minge ______

2 segmente + 62 lei = 86 lei

2 segmente = 86 lei - 62 lei = 24 lei

1 segment = 24 lei : 2 = 12 lei

minge 12 lei

robot 12 lei + 62 lei = 74 lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari