Răspuns :
a.
Convergenta unei lentile este inversul distantei focale si se masoara in dioptrii. Formula ei este:
[tex]C = \frac{1}{f} = \frac{1}{10*10^{-2}} = 10 m^{-1} = 10 (dioptrii)[/tex]
b.
Marirea liniara transversala este raportul dintre latimea imaginii si latimea obiectului vazut prin lentila:
[tex]M = \frac{h_2}{h_1} = \frac{6mm}{2mm} = 2[/tex]
Semnul maririi de mai sus este plus, deoarece imaginea este dreapta, nu inversata.
c.
Pentru a afla distanta la care este tinuta lentila deasupra textului, aplicam cea de-a doua formula pentru marirea liniara transversala (deja calculata la punctul anterior), care este:
[tex]M = \frac{f}{f-d} = > \\d = f-\frac{f}{M}\\d = 10cm - \frac{10cm}{2}\\d = 5cm[/tex]
d.
Convergenta unei lentile depinde atat de forma ei, cat si de indicele de refractie al materialului din care este confectionata. Pentru ca lentila sa nu mai functioneze, trebuie sa nu mai existe fenomen de refractie, prin urmare lichidul in care scufundam lentila va avea acelasi indice de refractie cu lentila: n2 = n1 = 1,5.
O problema similara cu lentila convergenta: https://brainly.ro/tema/9852546
#BAC2022 #SPJ4
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!