👤

cate grame azotat de potasiu se găsesc in 7000 g solutie de concentratie 70% ?​

Răspuns :

Răspuns:

   

Explicație:

Vezi imaginea MAMA80

Răspuns:

ms=7000g

C=70%

md=?/

md=Cxms/100=70x7000/100=4900g

Explicație: