Răspuns:
Prima oară aflăm masa molară a carbonatului de potasiu
K2CO3 = 39*2+12+16*3 = 138
138g K2CO3..... 78g K.....12g C.....48g O
500g K2CO3..... ?g K.....?g C.....?g O
fie masa atomica relativă necunoscută de O notată cu x
x = 500*48 / 138
x = 173.9g O