Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
ms1= 259 g sol. NaOH
c1= 10%
mapa evaporata= 50 mL ----? m= ro . Vs
m= 1g/mL . 50 mL= 50g apa
c2=?
c1 = md .100 : ms1
md= c1 . ms1 : 100
md= 10 . 250 : 100= 25 g NaOH
c2= md .100 : ms2
ms2= ms1 - 50g
ms2= 250 - 50 =200g sol. Na OH
c2= 25 .100 : 200= 12,5 %
Răspuns:
C1 = mdx100 / ms1
md= C1 x ms1 / 100
md= 10 x250/100= 25 g NaOH
C2= md x100 /ms2
ms2= 250 - 50 =200g Na OH
C2= 25 x100 /200= 12,5 %
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!