👤

Un con circular drept cu înălțimea de 5 cm, are volumul de 240 pi cm^3. Determinați aria laterală și totală a conului

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:V=πr²*5/3=240π

r²/3=48

r²=144

r=12 cm

G=√(5²+12²)=13cm

Al=πRg=12*13π= 156π

At = πr(r+G) =12*(12+13)π= 375π cm²