Un circuit serie RLC contine elementele
R=4 ohm ; XL=4 ohm ; Xc=1 ohm
Este alimentat cu o tensiune sinusoidala de valoarea efectiva U=120V
Aflati intensitatea curentului electric prin circuit .
Intai trebuie sa afli rezistenta echivalenta. Rezistentele tale sunt legate in serie deci le aduni : Re= R+XL+Xc = 4+4+1=9 ohm. Din legea lui Ohm ai ca intensitatea este raportul dintre tensiune si rezistenta deci i=U/Re=120/9=13.33 .
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!